اردبیل|وقار آبشار سردابه در دل طبیعت بدیع دامنه سبلان+فیلم و تصاویر

اردبیل

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، دامنه شرقی کوه سبلان یکی از زیبایی‌های دامنه این کوه محسوب می‌شود که شهرت این محل بیشتر به دلیل وجود آبگرم معروفی است که اثرات شفا بخشی دارد؛ آبگرم “سردابه” یا “ساری داوا” برای بیماری‌های یرقان و زردی خاصیت درمانی دارد و وجود این آبگرم به همراه آبشار زیبایی که ارتفاعش حدود 20 متر و حجم جریان آن نسبتا اندک و محدود به خروجی چند چشمه بالادست است، هرساله پذیرای سیل مسافران به این منطقه است.

این آبشار و آبگرم، در 25 کیلومتری غرب شهرستان اردبیل و در انتهای مسیر زیبای خشکه رود، خودنمایی می کنند، حدود صد متر بالاتر آبگرم سردابه، آبشار زیبای سردابه با سخاوت و وقار، آبی زلال را به گردشگران هدیه می‌دهد.

در اطراف آبشار، گیاهانی مانند خزه و سرخس و گیاهان آبزی دیگر دیواره های سنگی دیوار را سبز رنگ کرده اند؛ پایین تر از آبشار محلی برای استراحت و ادای فرایض در نظر گرفته شده است و در مسیر دسترسی به آبشار تپه‌های سرسبز با مناظری بدیع از گل‌های رنگارنگ و دیمزارهای گندم شما را همرامی می کنند.

دمای چشمه و آبشار سردابه در حدود 35 درجه سانتی گراد است؛ ارتفاع چشمه از سطح دریا 1840 متر است و چشمه در روی دامنه قرار دارد و ظاهر آب شفاف، کمی ترش مزه و بی رنگ می‌باشدکه کاتیون‌‌های آن سدیم و کلسیم و از آنیون‌ های آن سولفات و بی‌ کربنات است.

هدایت الکتریکی آب چشمه برای 20 درجه حرارت در حدود 950 می‌ باشد و PH آن 2/5 و اسیدی است که ترکیب آب از نوع سولفاته کلسیک و گوگردی بوده و در اطراف چشمه، رسوبی از املاح سیلیسی، قلیایی خاکی و مختصری گوگرد دیده می‌ شود و آب این چشمه گرم و دارای مقدار قابل توجهی گاز کربنیک است.

مناظر و چشم اندازهای بدیع این منطقه طرفداران بیشماری دارد و مقصد سفر عکاسان و مستندسازان بسیاری است که به دنبال طبیعتی بکر و متنوع از نظر رنگ و فرم و ساختار می باشند.

گزارش از بهرام آدشیرین‌پور

انتهای پیام/ ع

]
منبع: https://tn.ai/1695827