سمنان| آرامگاه “ابن یمین فریومدی” کجاست؟+تصاویر

سمنان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، این یمین فریومدی در سال 685 هجری قمری در فریومد متولد شد. او پدری ترک نژاد داشت و در زمان سلطان محمد خدابنده می‌زیست.

ابن یمین الفبا را از پدر آموخت و می‌توان جرقه شاعر شدن او را از تلاش‌های پدر دانست. پدر طغرانویسی و نگارش فرمان‌های پادشاهان را بر عهده داشت، به همین دلیل ابن یمین هم راه پدر را ادامه داد و در سال 742 منصب طغرانویسی خواجه علاءالدین محمد فریومدی را بر عهده گرفت.

سال‌های اولیه زندگی شاعر ایرانی، در خراسان گذشت و در دوران جوانی به تبریز کوچ کرد و به غیاث‌الدین حمد بن رشیدالدین فضل‌الله وزیر پیوست. امیران خراسان در طول تاریخ کشمکش‌های زیادی داشته‌اند و ابن یمین تقریبا در تمام طول دوران حکومت حاکمان مختلف خراسان حضور داشت و شاهد دوران سختی خراسان بوده است.

در رویدادی که در سیزدهم صفر سال 743 هجری میان ملک معزالدین حسین کرت با خواجه وجیه‌الدین مسعود سربداری در زاوه رخ داد و به شکست و فرار خواجه وجیه‌الدین مسعود انجامید؛ دیوان ابن‌یمین در ضمن غارت بنگاه امیر به یغما رفت و بنا به گفته خواند میر، خود شاعر نیز در این جنگ، به دست لشکر هرات گرفتار شد.

زندگی ابن یمین ساده بود و اصولا انسانی گوشه‌گیر بود، پیشه این مرد صالح دهقانی بود و در سال 769 هجری قمری فوت کرد.

ابن یمین در طول عمر خود 15 هزار بیت شعر سروده  که این اشعار شامل قصیده، غزل، ترکیب‌بند، قطعه و رباعی می‌شود که در دیوان او جمع‌آوری شده است. سبک این یمین در سرودن اشعار خراسانی بود و نظمی ساده و بی‌تکلف داشت.

آرامگاه ابن یمین فریومدی

از زندگی‌نامه ابن یمین بگذریم، به آرامگاه او در خاک ایران می‌رسیم. آرامگاه ابن ‌یمین در 105 کیلومتری شمال شرقی میامی و 165 کیلومتری شهر شاهرود در انتهای روستای فریومد  یا فرومد قرار دارد. میامی شرقی‌ترین شهرستان استان سمنان است. روستای فریومد به دلیل قدمت تاریخی و ویژگی‌های طبیعی، جاذبه‌های گردشگری بسیاری را در خود جای‌داده است.

 این آرامگاه در ابتدا ساختمانی از خاک و خشت و در شرف ویرانی بود، اما بعدها در اثر پیگیری‌های عبدالرفیع حقیقت، ساختمانی قابل‌توجه و بسیار زیبا به شکل شش‌گوشه بنا شد. زوایای زیبای این بنا همانند گل بازشده‌ای است که قبر شش‌گوشه داخل آن مانند پرچم گل است. اطراف آرامگاه ابن‌یمین فضای سبزی است که توسط نرده‌های حفاظ اطراف محصور شده است. سنگ‌قبر دارای شش ضلع کوچک است و بر روی آن مطالبی در خصوص این شاعر بزرگ نوشته شده است.

کار مرمت این مجموعه تاریخی با احیای محوطه و فضای سبز مجموعه با کاشت بیش از سه هزار گل و درختچه تزئینی، استحکام‌بخشی مقبره، اجرای نورپردازی طبق الگوی اولیه طرح آرامگاه، بندکشی جداره‌ها، تعویض آجرهای فرسوده و احیای چاه آب انجام شده است.

از مهم‌ترین جاذبه‌های مهم روستای فریومد می‌توان به مسجد جامع فریومد، آرامگاه ابن یمین فریومدی، آرامگاه شیخ حسن جوری، سد خاکی شیخ حسن جوری، زیارتگاه امامزاده سید احمد، کاروانسرای شاه‌عباسی، تپه‌ی شهرستان، چنارهای 500 ساله، آسیاب قدیمی و حسینیه روستا اشاره کرد. مسجد جامع از آثار تاریخی روستای فریومد است که تاریخ بنای آن به قرن هشتم هجری قمری می‌رسد و ازنظر معماری واجد اهمیت هنری است.

انتهای پیام/ ز

]
منبع: https://tn.ai/1686606