لرستان|عطر شکوفه های سیب در گلدشت بروجرد؛ زیبایی طبیعت گردشگران را فرا می خواند+ تصاویر

لرستان|عطر شکوفه های سیب در گلدشت بروجرد؛ زیبایی طبیعت گردشگران را فرا می خواند+ تصاویر

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، مسافران و گردشگرانی که با عبور از بروجرد به سمت دیگر شهرهای کشور به ویژه جنوب می‌روند بدون ‌شک توقفی کوتاه در مناظر بکر و تفرجگا‌ه‌های این شهرستان دارند و با رفتن به دامان طبیعت دل انگیز این منطقه، خاطرات خوشی را ره آورد سفر خود می‌کنند.

بروجرد دارای مناطق دیدنی و خوش آب و هوای زیادی است که در همه ایام سال طرفداران زیادی از این مناطق دیدن می‌کنند و از آب و هوای آن لذت می‎برند. دارای آب و هوای سرد کوهستانی و تابستان‎های معتدل است و به‌دلیل بارندگی‎های مناسب، مناطقی سرسبز دارد و رونق کشاورزی در این شهر زیاد است.

در میان مناطق خوش آب و هوای بروجرد، “گلدشت” از مناطقی است که در شمال غربی بروجرد واقع شده که به صورت یک تنگه از روستای کپرکه آغاز شده و تا تپه چغا ادامه دارد.

گلدشت روستا یا شهرکی از توابع شهرستان بروجرد در استان لرستان است، این آبادی در دهستان همت آباد در بخش مرکزی این شهرستان و پشت کوه چغا قرار دارد.

گلدشت یک مسیر روستایی است که در غرب بروجرد امتداد دارد و به دلیل وجود آب و درختان زیبا جذابیت مطلوبی کسب کرده که همواره یکی از گردشگاه هایی بوده که دسترسی به آن آسان است.

منطقه درختی و سرسبز گلدشت بروجرد از جمله تفرجگاههای این شهرستان است که اغلب مسافران و گردشگران با نام و ویژگی‌های طبیعی این مکان به خوبی آشنایی دارند.

گلدشت به شکل یک دره قیفی و جلگه وسیع در دامنه کوه‌های سر به فلک کشیده زاگرس است که محدوده این منطقه از غرب تپه چغای بروجرد آغاز و تا کپرگه ادامه دارد.

گلدشت این دشت پر از زیبایی مشتمل بر چندین روستا است که روستاهای فیال، شیخ میری، قلعه و کپرگه بخش‌های مهم آن هستند. دسترسی به گلدشت از طریق جاده آسفالته به طول 12 کیلومتر از غرب شهر بروجرد امکان پذیر است.

این دره آبرفتی حاوی چشمه‌ها و سراب‌های گوناگون است که آب آن از ذوب شدن برف‌های قله‌های کوه گرین تامین می‌شود و این آب‌ها سبب روان شدن رودخانه‌ای دائمی در این ناحیه شده و به تبع آن کشاورزی و باغداری در این ناحیه سر سبز از رونق زیادی برخوردار شده است.

دو طرف جاده گلدشت بروجرد مملو از باغ‌های سیب است که در فصل بهار دیدن شکوفه‌های این درختان چشم هر رهگذری را به خود خیره می کند و انتهای این باغ ها نیز به رودخانه پر آب و زیبای گلرود ختم می‌شود.

گلدشت ناحیه ییلاقی شهروندان بروجردی به حساب می‌آید و ویلاهای زیبایی در گوشه و کنار آن دیده می‌شود و همچنین روستائیان خونگرم و امکانات تفریحی فراوان آن سبب شده تا این ناحیه به بویژه در ایام تعطیل شاهد حضور جمعیت زیادی از مردم بروجرد و مسافران و گردشگران باشد؛ این منطقه زیبا از مسیر خیابان تختی یا دکتر فاطمی – میدان فدک – میدان کوهنورد و جاده گلدشت قابل دسترسی است.

در ادامه مسیر جاده گلدشت روستای شیخ میری سادات قرار دارد. محصول سیب این روستا جز مرغوب ترین سیب‌های ایران به شمار می‌آید که در شهریور ماه و اوایل مهر ماه قابل برداشت است و وجود باغ‌های فراوان و سرسبزی زیاد از ویژگی‌های شاخص این روستا است.

روستای کپرگه که داخل منطقه گلدشت قرار دارد مسیر آن از روستای شیخ میری سادات می‌گذرد. این روستا نیز دارای هوای مطبوع و باغات فراوان سیب است که دوغ محلی آن بسیار معروف است ودر انتهای این روستا، تنگه کپرگه واقع است که مکان بسیار مناسبی برای علاقه‌مندان به کوهنوردی است.

انتهای پیام/ ز

]
منبع: https://tn.ai/1688464