لرستان|گردش نوروزی در پایتخت طبیعت ایران؛ “دورود” کلکسیون عجایب طبیعت+ تصاویر

لرستان|گردش نوروزی در پایتخت طبیعت ایران؛ "دورود" کلکسیون عجایب طبیعت+ تصاویر

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دورود، شهرستان دورود از نظر جاذبه‌های طبیعی یکی از زیباترین شهرهای استان لرستان محسوب می‌شود و دارای طبیعی بسیارزیبا است به‌ طوری‌که از این شهرستان به‌ عنوان پایتخت طبیعت ایران یاد می‌شود.

این شهرستان در منطقه‌ای دشت مانند واقع‌شده و بخش کوچکی از آن بر کوهپایه قرار دارد و همین امر سبب شده که از زیباترین شهرستان‌های ایران محسوب ‌شود و به دلیل داشتن طبیعتی دیدنی و سرسبز دارای شهرت بسیاری در میان علاقه‌مندان به گردشگری طبیعی در اقصی نقاط دنیا است.

آبشار بیشه، زیباترین آبشار کشور

آبشار بیشه یکی از زیباترین آبشارهای کشور است که در 65 کیلومتری  خرم‌آباد و در همسایگی شهرستان دورود در کنار راه‌آهن تهران- جنوب و نزدیکی ایستگاه بیشه قرار دارد که سالانه پذیرای مسافران زیادی از سراسر کشور است.

آبشار بیشه با چشم‌اندازی زیبا با ارتفاع 48 متر و عرض  20 متریکی از عریض‌ترین آبشارهای کشور است؛ در بالای آبشار چشمه‌های پُر آب متعددی از دل کوه می‌جوشد و زمزمه‌کنان در وسط ایستگاه قطار آبشار بیشه را تشکیل می‌دهند.

در کنار کوه‌های بلند و جویبارهای زلال، نسیم خنکی در دل درختان سرسبز می‌تراود که بیشه را دل‌نشین تر می‌کند و رودخانه و نهرهای خروشان این منطقه جنگلی- کوهستانی را دیدنی‌تر می‌کند.

دریاچه گهر، نگین فیروزه‌ای اشترانکوه

دریاچه گَهَر در 35 کیلومتری جنوب شرقی شهر دورود قرار گرفته و از مرتفع‌ترین دریاچه‌های ایران محسوب می‌شود؛ این دریاچه بزرگ با مساحت 100 هکتار، دو تا 28 متر عمق، 400 تا 800 متر پهنا و 500 هزار متر درازا یکی از زیباترین دریاچه‌های کوهستانی کشور محسوب می‌شود که از ذوب برف‌های اشترانکوه و انباشت آب آن در پشت سد یا آب‌بندی که از ریزش کوه پدید آمده است.

زیبایی چشم‌نوازی در منطقه‌ این دریاچه دیده می‌شود به‌ طوری‌که آب این دریاچه از چشمه‌ها، آبشارها و سراب‌های اشترانکوه پُرشده و انواع بوته‌ها، درختان، گیاهان و گل‌های زیبایی اطراف این دریاچه را پوشانده است.

دریاچه گهر بر اثر وقوع زمین‌لرزه‌ای بزرگ به وجود آمده و بر روی گسل اصلی زاگرس قرار دارد این دریاچه در سایر نقاط دارای ساحل صخره‌ای و جنگلی انبوهی است.

دریاچه گهر همچون نگینی فیروزه‌ای، از جاذبه‌های طبیعی و بکر استان لرستان در شهرستان دورود محسوب می شود، گهر همچون آبگیری است که از چشمه‌ها، آبشارها و سراب‌های اشترانکوه پرشده و آب آن در تابستان و زمستان ثابت است و بیش‌تر سطح دریاچه گهر در زمستان یخ می‌بندد.

انواع بوته‌ها، درختان تنومند بید، گیاهان و گل‌های زیبای پیرامونی، اطراف دریاچه را به‌ صورت یک پارک طبیعی شگفت‌انگیز درآورده است.

آبشار تله زنگ، نیاگارای ایران

آبشار شوی و تله‌زنگ با بلندای 100 متر و پهنای 40 متر یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین آبشارهای ایران است که از آن به‌ عنوان بهشت ایران یا نیاگارای ایران یاد می‌شود که در دامنه سالن کوه (ایستگاه تنگ هفت از توابع شهرستان دورود) واقع‌شده است.

آبشار تله زنگ در رشته‌کوه زاگرس و منطقه سردشت در مسیر راه‌آهن سراسری تهران- جنوب در دره‌ای بین کوه چهل‌ویک و سالن کوه قرار دارد.

تله زنگ که  در گویش محلی به “طاق شوی” معروف است، آبشاری زیبا و دلنشین بوده که از غاری بیرون می‌جهد و از گردنه‌ای بلند به پایین سرازیر می‌شود؛ در نزدیکی آن، آبشار بزرگ دیگری وجود دارد که گاه از آن به آبشار دوم شوی یاد می‌شود.

آبشاز ازنادر، جاذبه طبیعی و جذاب دورود

آبشار ازنادر یا دره‌ اسپر، یکی از جاذبه‌های طبیعی و زیبای شهرستان دورود است که اطراف این آبشار را کوهستانی عظیم و زیبا احاطه کرده است.

آبشار زیبای دره‌ اسپر از جاذبه‌های طبیعی و جذاب لرستان است که در هفت کیلومتری جنوب خاوری دورود در دره اسپر قرار دارد که در اطراف این آبشار جنگل‌های سرسبز با درختانی تنومند وجود دارد.

کوهستان‌های عظیمی در اطراف این آبشار قرار دارد که دامنه‌های آن محل جوشش چشمه‌های فصلی و دائمی متعددی است که طراوت خارق‌العاده‌ای به این منطقه بخشیده اند.

این اثر خارق‌العاده در حاشیه‌ی روستایی به همین نام، در شرق تنگه‌ای موسوم به ازنا واقع‌شده است؛ اطراف منطقه آبشار دره‌اسپر را کوهستانی عظیم و زیبا احاطه کرده است که دامنه‌های آن محل جوشش چشمه‌های فصلی و دائمی متعددی است.

آب آبشار دره‌اسپر، پس از فوران از ارتفاعات کوهستان، در بستر جویباری دل‌فریب به حرکت درمی‌آید و طراوت دره‌اسپر را صدچندان می‌کند.

وقت و ساعت، چشمه‌ای جوشان از دل پریزکوه

پریز کوه با ارتفاع 3095 متر در 10 کیلومتری جنوب شرقی دورود قرار دارد که یکی از معروف‌ترین قله‌های آن «کر و دختر» است، چشمه زیبای «وقت و ساعت» در دل این کوه جوشان است و میزان آب این چشمه در فصل‌های مختلف سال متفاوت است.

جریان آب در این چشمه اسرارآمیز به‌گونه‌ای است که  40 دقیقه آب آن کاملاً قطع می‌شود و در 10 دقیقه 50 درصد از حجم آب به‌ طور شگفت‌انگیز از چشمه می‌جوشد و جریان دارد، بعد از 45 دقیقه آب این چشمه به‌ طور کامل قطع می‌شود و دوباره برای 10 دقیقه کمی بیشتر از قبل یعنی حدود 60 تا 70 درصد حجم آب در چشمه جریان پیدا می‌کند.

غار وقت و ساعت، اسرارآمیزترین غار لرستان

غار وقت و ساعت در نزدیکی یکی از طولانی‌ترین و زیباترین دره‌های زاگرس به نام دره نگار قرار گرفته است؛ این غار در فضایی با کانی‌های آهکی به عرض هفت متر، طول 20 متر، و ارتفاع هشت متر پدید آمده است و در گوشه سمت راست آن مجرای چشمه‌های دائمی قرار دارد.

عاملی که این غار کوچک را منحصربه‌فرد ساخته، قطع و وصل آب چشمه آن در زمان‌های معین است که پس از یک ساعت قطع آب دوباره آب از درون چشمه به آهستگی و با سروصدا جریان می‌یابد و چشمه به اوج آبدهی خود می‌رسد سپس میزان آبدهی کم شده و بار دیگر کاملاً قطع می‌شود، هر دوره قطع و وصل کامل آب حدود یک ساعت طول می‌کشد و منظم‌ترین زمان عملکرد آن فصل پاییز است که آبدهی چشمه به حداقل می‌رسد.

چشمه اسرار آمیز “وقت و ساعت” در طول سال همیشه آب دارد و در مدت‌زمان معین سرشار از آب بوده و در مدت‌زمان دیگر کاملاً خشک می‌شود و این جوشش و بی‌آبی به‌ طور متناوب همیشه ادامه دارد.

غار ماهی کور، اولین غار ماهی حقیقی جهان

غار ماهی کور در نزدیکی تنگ هفت لرستان، محل زندگی نادرترین ماهی‌های جهان به نام ماهی کور است، این‌گونه ماهی دارای بدنی شفاف است که توانایی دیدن ندارد.

ماهی کور کاملا کور بوده و هیچ‌گونه آثاری از چشم خارجی در آن‌ها مشاهده نمی‌شود و به دلیل این‌که در آب‌های زیرزمینی و در تاریکی غارها زندگی می‌کنند به ماهی کور غاری معروف است.

غار ماهی کور اولین غار ماهی حقیقی جهان است که گونه‌ای ماهی کمیاب در آن زندگی می‌کند و تاکنون 40 گونه ماهی بدون چشم در آب‌های آن شناسایی‌شده است.

انتهای پیام/ ز

]
منبع: https://tn.ai/1688241