چک ولو سردخانه روتو پارس قیمت چک ولو سردخانه ای راهنمای نصب چک ولو | kasrasaran

این شیرها در سرعت های بالا افت فشار بیشتر و در سرعت های پایین افت فشار کمتری نسبت به چک ولو شرکت سیال صنعت کسری ساران لولایی دارند. این شیرها می­‌توانند به صورت افقی یا عمودی در مسیر جریان نصب شوند وحرکت دیسک توسط یک ضربه گیر یا فنر کنترل می­‌شود. یک گروه از چک ولوها ، شیر یکطرفه سوپاپی می باشند که در این گروه، جریان سیالات با فشار به داخل ولو راه یافته و در نهایت فشار جریان به محفظه زیر بندآور اعمال شده و بندآور را بلند خواهد کرد. شیر یکطرفه  لیفت دیسک  lift check valve شامل یک دیسک هدایت شونده است که از با اعمال نیروی فنر قرار گرفته بر پشت خود روی آن بر روی سیت شیر نشته و مانع برگشت سیال می گردد . عملکرد شیر یکطرفه دیسک لولایی بدین صورت میباشد که دیسک یا مجرابند این شیر توسط دو عدد پین حول یک محور عمودی لولا میباشد.

  • برای باز شدن این نوع از شیرآلات در خطوط پایپینگ (لوله کشی صنعتی) نیاز به یک فشار حداقلی می باشد، که به آن فشار کراکینگ (Cracking) گفته می شود.
  • این در حالی است که اگر انتخاب نامناسبی داشته باشید، ممکن است این دستگاه به خاطر مقاومت کم و شرایط جریان عملکرد صحیحی نداشته باشد.
  • زمانی که جریان فشار لازم برای حرکت توپی ایجاد شود، کره در محفظه شیر به حالت معلق درآمده و سیال از اطراف توپی عبور می‌کنند.
  • از شیر های یک طرفه کره ای هم در حالت عمودی و هم در حالت افقی می توان استفاده کرد.
چک ولو سردخانه روتو پارس قیمت چک ولو سردخانه ای راهنمای نصب چک ولو | kasrasaran

چون دیسک دارای یک فنر است، زمانی که فشار جریان پیش روی ولو کاهش می یابد، نیروی فنر سبب بسته شدن سریع شیر می شود. شیر یک طرفه نوسانی جریان را کامل و بدون مانع رد می کند و زمانی که فشار کاهش می یابد اتوماتیک بسته می شود. معمولاً به صورت ترکیبی با شیرهای دروازه ای نصب می شوند چون ترکیب شان باعث می شود جریان آزاد باشد.

چک ولو دیسکی مایل (Tilting disc check valve)

اگر جریان برگشتی آلوده باشد ، می تواند باعث بروز مشکل شود و بنابراین ، سرویس را در بالادست آلوده می کند. در اینجا باید به این نکته اشاره کنیم که سرعت عمل (اکشن) در این شیرها به سرعت برگشت سیال بستگی دارد. این موضوع یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده در انتخاب نوع چک ولوها می باشد. مهمترین مسئله در سیستم پمپ های صنعتی جلوگیری از برگشتن سیال پمپ است، این معضل باعث بروز مشکلات بسیاری برای سیستم می شود که مهمترین آن ها خرابی و فرسوده شدن زود تر از موعد پمپ و اجزای حیاتی آن می باشد. در صنایع مختلف مخصوصا صنعت کشاورزی یا آبرسانی و برای استفاده بهینه از پمپ ها در طولانی مدت، از شیر های یک طرفه فشار قوی استفاده می شود. چک ولوها نقش مهمی در کنترل جریان در سیستم های پایپینگ با کارایی بالا دارند.

در ماشین تزریق پلاستیک چه ابزاردقیق به کار رفته؟

اگر به دنبال آشنایی با طریقه نصب شیر یک طرفه یا چک ولو هستید، توجه داشته باشید که قبل از بکارگیری و قرار دادن شیر در سرویس (خط لوله)، از سالم بودن تمام قطعات کاربردی آن می بایست اطمینان حاصل نمایید. شیر خودکار سوپاپس یا چک ولو سوپاپی از یک دیسک و فنر تشکیل می شود. در این شیر ها دیسک با فنر به صورت افقی به سقف شیر متصل شده است. وقتی فشار سیال به میزان مورد نیاز برسد، فنر جمع شده و دیسک رو به بالا حرکت می کند، بدین شکل به سیال اجازه عبور داده می شود. سویینگ چک ولو، اجازه عبور کامل جریان، بدون هیچ مانعی را می دهد و با کاهش فشار به طور خودکار بسته می شود. معمولا سویینگ چک ولو در ترکیب با گیت ولو یا شیر دروازه ای دروازه نصب می شود، زیرا ترکیب آنها جریان آزادانه ای به سیستم می دهد.

انواع شیرهای یک طرفه یا چک ولوها

فنر مابین پین ها روی شافت اصلی، دو دیسک را روی این لولا بسته نگه میدارد. هنگامیکه فشار سیال فرآیندی افزایش میابد و بیشتر از نیروی فنر برای بسته نگه داشتن دیسک ها شود، این دیسک ها باز میشود و سیال عبور خواهد کرد. سپس با کاهش فشار سیال فرآیندی دیسک ها آرام آرام بسته میشود و سیال اجازه برگشت به سیستم را نخواهد داشت.