گلستان| گمیشان، سرزمین خانه هایی با معماری روسی و گِل فشان ها+تصاویر

گلستان| گمیشان، سرزمین خانه هایی با معماری روسی و گِل فشان ها+تصاویر

به گزاش خبرگزاری تسنیم از گمیشان، در ساحل زیبای خزر، گمیشان همان تپه نقره‌ای قصه‌های دور و دراز ترکمن‌ها جا خوش کرده است. شهرستانی با دیدنی‌های منحصر به فرد که می‌تواند یکی از جذاب‌ترین مقصد سفرهای نوروزی باشد. گمیشان جاذبه‌های متنوعی را در خود جای داده است که می‌توان به تالاب بین‌المللی گمیشان، ساحل زیبا و بکر چارقلی، گل‌فشان‌های یارنیارق و اینچه، بافت ارزشمند تاریخی و خانه‌هایی با معماری روسی و غیره اشاره کرد.

گمیش‌تپه یا کَمش‌دپه مرکز شهرستان گمیشان به عنوان کهن‌ترین شهر ترکمن‌نشین در استان گلستان است. شهری که سابقه تاسیس شهرداری آن سال 1309 بوده و با تهران برابری می‌کند.

این شهر در گذشته دارای معماری چوبی بوده که هم اکنون تعدادی از خانه های چوبی دوران قاجاری هنوز وجود دارد. گمیش تپه مهمترین بندر شمال ایران در آن دوره بوده که با روس‌ها تجارت نفت و ابریشم داشته است. گمیشان اواخر دوره قاجار از پرجمعیت ترین آبادی های دشت گرگان بود.

بافت تاریخی با معماری روسی

تپه نقره‌ای علاوه بر بهره مندی از ساحل زیبای تالابی و دریای خزر، بافت تاریخی را در خود جای داده که نشات گرفته از همین سابقه دیرین شهرنشینی است. اینک در جای جای محله‌های گَمیش تپه همچون محله خوزینی‌ها، محله مظفری‌ها، محله شیرمحمدی‌ها، ساختمان‌ها و بناهای تاریخی متعددی غالباً به سبک روسی همچون ساختمان عابدی کر، خوزینی و آتاجانی وجود دارد که گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند.

علاوه بر ساختمان‌های چوبی و محلات قدیمی می‌توان به موزه مردم شناسی، بخشی از دیوار تاریخی گرگان، قیزلر قلعه گمیش تپه به عنوان دیگر جاذبه‌های گردشگری این شهرستان اشاره کرد. از این روی است که می‌توان گمیشان را بهشت بوم‌گردی استان گلستان به شمار آورد. شهرستان گمیشان بعد از گرگان بیشترین خانه های قدیمی را در سطح استان به خود اختصاص داده است. وجود بیش از 60 خانه قدیمی که قدمت برخی از آنان به دوره قاجار بر می‌گردد خالی از لطف نخواهد بود.

شهری که سفر به آن علاوه براینکه دیدن جاذبه هایش حظ وافری نصیب مسافران و گردشگران می‌کند، شما را با فرهنگ کهن و غنی ترکمن صحرا نیز آشنا می‌کند.

سنت‌ها، آئین‌ها و آداب مخصوص، نوع پوشش مردم بومی منطقه، آلاچیق‌ها و صنایع دستی زیبای ترکمن و مهم‌تر از همه امنیت و مهمان‌نوازی از جمله جاذبه‌های این شهر مرزی است.

موزه مردم‌شناسی گمیشان

موزه مردم‌شناسی گمیشان در ساختمان تاریخی معروف به خانه گوکلانی که قدمت آن به دوره پهلوی اول می رسد؛ در میان بافت سنتی و زیبای شهر نگاه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. این موزه به معرفی مشاغل بومی و سنتی قوم ترکمن، آداب و رسوم محلی و صنایع دستی آنان می‌پردازد و در سال 1389راه اندازی شده است.

اغلب مردم ساکن در شهرستان گمیشان ترکمن بوده و دارای هنرهای سنتی، صنایع دستی، آداب و رسوم، آئین‌ها و مشاغل بومی ویژه ای هستند که حفظ و معرفی آن‌ها علاوه بر توسعه فرهنگی منطقه و حفظ اصالت آن سبب جذب بیشتر گردشگر خواهد بود. بخش بافندگی تولید صنایع دستی قوم ترکمن بیشتر شامل قالی، نمد و گلیم بوده و سوزن‌دوزی، ساخت زیورآلات سنتی و حصیربافی از دیگر فعالیت‌ها است.

گل‌فشان قانیارق

گل فشان قارنیارق پدیده‌ای طبیعی پیر و فرسوده است که از دهانه آن گِل همراه با گاز خارج می‌شود، این گل فشان به صورت تپه‌ای مخروطی است که تاثیر فرسایش در آن کاملا مشهود بوده و قطر دهانه آن را 700 متر ثبت کرده اند. قارنیارق یک واژه ترکمنی به معنی شکم پاره و یا جایی که شکم زمین شکافته و پاره شده است، اطلاق می شود.

تپه‌های اطراف این گل فشان در فصل بهار از انواع گل و گیاه پوشیده می شود و در شمال آن قسمتی از دیوار اسکندر (دیوار دفاعی شهر جرجان قدیم ) قرار دارد و برخی اهالی محلی گمیشان بیشتر روزهای تعطیل را در آنجا می‌گذرانند.

تالاب بین‌المللی گمیشان

تالاب گمیشان با 20 هزار هکتار وسعت یکی از چند تالاب بین‌المللی استان گلستان بوده که هر ساله میزبان هزاران پرنده مهاجر است که زمستان خود را در این تالاب سپری می‌کنند.

این پرندگان با سرد شدن هوا در روسیه به این منطقه سفر می‌کنند و بسیاری از آنان از گونه های حفاظت شده و نادر هستند. فلامینگو، عقاب شاهی، بالابان، قو، حواصیل، پرلا، سار، مرغابی سر حنایی، مرغابی سر سبز، گیلانشاه خال دار، کوکر، آبچلیک، خوتکا، کاکایی، لک لک، پلیکان، سلیم طلایی، چکاوک، غاز خاکستری، پرستوی دریایی از آن جمله این پرندگان زیبا هستند.

سواحل زیبای چارقلی

روستای چارقلی با داشتن ساحلی شنی و زیبا یکی از امن ترین و زیباترین سواحل شمالی بوده و قابلیت تبدیل شدن به یکی از نقاط گردشگری مهم در کشور را دارد.

قدم زدن روی شن‌ها و ماسه‌های ساحل چارقلی و تماشای غروب آفتاب، صحنه های به یادماندنی برای مسافران و گردشگران رقم خواهد زد. ماهی‌گیری در مسیر رودخانه گرگانرود که از وسط روستای چارقلی می گذرد، یکی از جاذبه‌های فوق‌العاده در گمیشان محسوب می‌شود که همه ساله گردشگران زیادی را به این منطقه جذب می‌کند.

انتهای پیام/ ع

]
منبع: https://tn.ai/1688490