مهمان‌نوازی کردستانی‌ها از۲میلیون مسافر/تلاش متولیان رفاه مهمانان – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

مهمان‌نوازی کردستانی‌ها از۲میلیون مسافر/تلاش متولیان رفاه مهمانان - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

خبرگزاری مهر؛ گروه استان‌ها: تعطیلات نوروزی امسال به پایان رسید و روزهایی سرشار از خاطره‌های رنگارنگ را برای مسافران، گردشگران و مردمان این استان رقم زد.

امسال بهار طبیعت و بهار قرآن به ملاقات هم آمدند و روزهایی سرشار از معنویت و نو شدن را برای مردم به ارمغان آوردند.

دید و بازدیدهای مردمان کرد در تمام شهرها و روستاهای استان روزهایی جدید از همدلی، همراهی، با هم بودن، صله رحم، نوعدوستی و غیره را به ارمغان آورد و نسیم فرحبخش بهار در تقارن با ضیافت الهی روزهایی پرامید را به مردمان این دیار نوید بخشید.

امسال کردستانی‌ها تا پایان سیزدهمین روز از فروردین‌ماه ۱۴۰۳؛ شاهد بازدید بیش از ٢ میلیون نفر از جاذبه‌های گردشگری بودند.

به گفته مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان، از تاریخ ٢٥ اسفندماه تا پایان سیزدهمین روز فروردین‌ماه سال‌جاری بیش از ٢ میلیون نفر از جاذبه‌های گردشگری استان بازدید کردند.

منصور مهرزاد تصریح کرد: براساس آمار ثبت‌شده در دبیرخانه ستاد اجرایی خدمات سفر استان، از تاریخ ٢٥ اسفندماه تا پایان روز ١٣ فروردین‌ماه سال‌جاری، تعداد ٢ میلیون و ٣٥ هزارو ٧٦٠ نفر از جاذبه‌های تاریخی، طبیعی، روستاهای هدف گردشگری، مذهبی، فرهنگی استان بازدید کرده‌اند.

رکورد حضور مسافر در ۴ شهر کردستان

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کردستان با بیان اینکه بیشترین بازدید مربوط به شهرستان‌های مریوان، بانه، سروآباد و سنندج بوده است، افزود: همچنین در بازه زمانی اعلام شده ٤٠١ هزار و ٢١٩ مسافر و گردشگر نوروزی در مراکز اقامتی دائم و موقت استان اسکان داده شدند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳ درصد کاهش داشته است.

مهمان‌نوازی کردستانی‌ها از۲میلیون مسافر/تلاش متولیان رفاه مهمانان

وی همچنین از انجام ٨٥٤ فقره بازدید نظارتی در این ایام خبر داد و عنوان کرد: در بازدید از تأسیسات گردشگری استان برای یک واحد تشویقی، ٥٢ واحد تذکر و ٤ واحد اخطار کتبی صادر شده است.

مهرزاد با بیان اینکه ظرفیت‌های کم‌نظیر کردستان و هماهنگی و هم‌افزایی میان فعالان بخش خصوصی و دولتی باعث شد امسال شاهد رضایت‌مندی مسافران و گردشگران نوروزی به استان باشیم، یادآور شد: امید است در سال پیش‌رو با بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود و تعامل و همکاری بیش‌از پیش بتوانیم در راستای حفاظت از آثار تاریخی، معرفی و رونق صنایع‌دستی و توسعه صنعت گردشگری استان، گام‌های مثبتی برداریم.

اجرای پویش «چشم به راهیم» در کردستان

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کردستان نیز به راه‌اندازی پویش «چشم به راهیم» در کردستان اشاره کرد و گفت: این پویش در نقاط پرتردد و گلوگاه‌های استان راه‌اندازی شد.

فرزاد حسنی عنوان کرد: ارتقای ایمنی در جاده‌ها، سلامت سفر مسافران، آموزش و آگاهی بخشی به همراهان رانندگان از اهداف راه‌اندازی پویش چشم به راهیم در استان بود.

مهمان‌نوازی کردستانی‌ها از۲میلیون مسافر/تلاش متولیان رفاه مهمانان

وی خاطر نشان کرد: این پویش منجر به کاهش حوادث جاده‌ای می‌شود که براساس آن سعی می‌شد برنامه‌هایی شاد برای مسافران در برخی نقاط استان اجرا و زمینه استراحت رانندگان میز فراهم شود.

حسنی استقبال مسافران نوروزی از این پویش در استان کردستان را چشمگیر خواند و گفت: تلاش ما کاهش خطرات جاده‌ای و اطمینان خاطر به رانندگان و همراهان برای داشتن سفری آرام و امن بود.

وی همچنین به تعداد ترددهای انجام شده در طرح نوروزی پرداخت و اضافه کرد: از ابتدای اجرای طرح نوروزی که از ۲۴ اسفند تا ۱۳ فروردین ماه انجام شد، ۹۴۰ هزار و ۸۳۳ تردد ورودی و ۹۳۷ هزار و ۱۲۴ تردد خروجی در استان ثبت شد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کردستان اعلام کرد: تردد بین استانی در مدت یاد شده نسبت به مدت مشابه سال سه درصد کاهش داشته است و متوسط تردد روزانه از ابتدای طرح نوروزی در کردستان ۳۸۳ هزار و ۳۰۵ تردد بود که نسبت به سال قبل رشد ۱۵ درصدی داشته است.

استقبال مسافران نوروزی از مساجد و اماکن متبرکه کردستان

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان کردستان نیز از استقبال چشمگیر مسافران نوروزی از مساجد و اماکن متبرکه استان خبر داد و بیان کرد: امسال تقارن رمضان با نوروز. موجب شد تا در اماکن متبرکه محافل قرآنی با حضور مردم برگزار شود و این برنامه‌های معنوی مورد استقبال مسافران نوروزی قرار گرفت.

مهمان‌نوازی کردستانی‌ها از۲میلیون مسافر/تلاش متولیان رفاه مهمانان

حجت‌الاسلام محمد کاروند تصریح کرد: بقاع متبرکه هاجره خاتون، امامزاده سید جلال‌الدین (ع) باباگرگر قروه و مسجد و قرآن تاریخی نگل پربازدیدترین اماکن گردشگری مذهبی استان بودند.

وی یادآور شد: گردشگری مذهبی می‌تواند زمینه آشنایی مسافران و گردشگران سایر نقاط کشور از جاذبه‌های مذهبی استان را فراهم آورد.

مصرف بیش از ۳۰ میلیون لیتر بنزین در تعطیلات نوروزی کردستان

از ۲۹ اسفند تا سیزدهم فروردین ماه، ۳۰ میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر بنزین در استان کردستان مصرف شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل با ۱۱ درصد رشد همراه بوده است.

جاذبه‌های گردشگری و وجود بازارچه‌های خرید کالا و افزایش چشمگیر ورود مسافر به استان در تعطیلات عید سال جاری منجر شد، ۹۰ جایگاه عرضه فرآورده‌های نفتی و ۵۴ جایگاه CNG سطح استان به هموطنان خدمات ارائه دهند.

بیشترین میزان مصرف بنزین در این مدت مربوط به شهرستان‌های سنندج با ۸ میلیون و هشتصد هزارلیتر و مریوان با ۴ میلیون و هفتصد هزار لیتر مصرف است.

انجام بیش از ۵ هزار مأموریت پیش بیمارستانی در ایام نوروز
رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: اورژانس استان در طرح نوروزی (۲۴ اسفند سال گذشته تا ۱۴ فروردین)، پنج هزار و ۱۸ مأموریت انجام داد.

مهمان‌نوازی کردستانی‌ها از۲میلیون مسافر/تلاش متولیان رفاه مهمانان

حسین جعفری اظهار کرد: از این تعداد ۷۱۲ مورد مربوط به حوادث ترافیکی و چهار هزار و ۳۰۶ مورد نیز مربوط به بیماری‌ها و موارد دیگر بوده است.

وی افزود: در قالب طرح امداد نوروزی، ۲ هزار و ۱۳۸ نفر در مناطق مختلف استان به مراکز درمانی اعزام شدند و مورد مداوا قرار گرفتند.

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی کردستان یادآور شد: از این تعداد حادثه دیده، ۶۲۲ نفر مصدومین سوانح جاده‌ای و ترافیکی بود.

جعفری اضافه کرد: در بازه زمانی مذکور ۳۸۰ مورد بازرسی از پایگاه‌های استان توسط تیم‌های بازرسی در سطح کشوری و استانی انجام شد.

گرچه نوروز امسال به پایان رسید اما جاذبه‌های گردشگری کردستان در طول سال پذیرای بازدید مسافران و گردشگران داخلی و خارجی بسیاری است که باید زمینه‌های سفر امن و استقبال از این مسافران در طول سال مهیا شود.

متولیان امر نیز که در تعطیلات نوروزی با اجرای طرح‌های مختلف زمینه سهولت و رفاه مسافران را فراهم کردند، در طول سال نیز باید همچنان این مهم را مدنظر قرار دهند چرا که کردستان در آستانه جهانی شدن روستای گردشگری پالنگان است و باید تمهیدات لازم از سوی تمامی دستگاه‌های مرتبط برای ثبت جهانی پالنگان اندیشیده شود تا در سالهای آینده شاهد تردد بیشتر گردشگران و مسافران نوروزی به این استان باشیم.

]
منبع: https://www.mehrnews.com/news/6067531/%D9%85%D9%87%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%87%D8%A7-%D8%A7%D8%B2%DB%B2%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D9%88%D9%86-%D9%85%D8%B3%D8%A7%D9%81%D8%B1-%D8%AA%D9%84%D8%A7%D8%B4-%D9%85%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D9%81%D8%A7%D9%87-%D9%85%D9%87%D9%85%D8%A7%D9%86%D8%A7%D9%86